| Object Number | 55-21-301 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA 205, level XI 1 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Curse of Agade. (ETCSL 2.01.05, CDLI Composite: Q000375). Joins with 55-21-324, OIM A30204 and OIM A30235 (from the Oriental Institute at the University of Chicago, Chicago, Illinois). |
| Height | 20.2 cm |
| Width | 15.6 cm |
| Depth | 4.4 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P257216 - CDLI Number | 3N-T0298 + 3N-T0303 + 3N-T0405 + 3N-T0424 + 3N-T0900,026 + 3N-T0901,053 - Field Number | OIM A30204 + OIM A30235 + UM 55-21-301 + UM 55-21-324 - Other Number | 55-21-324 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




