Pipe Bowl
97-84-2081A
From: North America | United States of America | Minnesota | Cass County | Cass Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-2081A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa |
| Provenience | North America | United States of America | Minnesota | Cass County | Cass Lake |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Wood |
| Description | Massive stone bowl with carved face. |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-2081 - Old Museum Number | 17922 - ANSP Number | I 1522 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



