| Object Number | NA3978B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa | Chippewa |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Quill | Hair | Metal |
| Description | Dark buckskin with red, yellow and black dyed quills. Pinched toe. Ankle cuff has similarly dyed quills with metal tinklers and red dyed horsehair. Back has floral design in quills. |
| Height | 8 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 26961 ? - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




