| Object Number | NA3977A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa | Chippewa |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Quill |
| Description | Buckskin. Yellow and red dyed quills along the top and back. Tall upper. |
| Height | 9 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 26962 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




