Pipe Stem
97-84-970B
From: North America | Western Great Lakes
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-970B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa |
| Provenience | North America | Western Great Lakes |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Cylindrical wooden stem. |
| Height | 8.3 cm |
| Length | 63 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-970 - Old Museum Number | 11539 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

