Pipe Bowl
97-84-970A
From: North America | Western Great Lakes
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-970A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa |
| Provenience | North America | Western Great Lakes |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite bowl: cylindrical, with cylindrical tube flattened on bottom and with narrowing projection. Double ridge around tip of bowl and around stem of tube. |
| Height | 8.3 cm |
| Length | 63 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-970 - Old Museum Number | 11539 - ANSP Number | L-84-95 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



