Head Rest
E18028
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E18028 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | Tomb of Adu II |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone headrest in the form of a rectangular block, with a curved top. |
| Height | 16.2 cm |
| Length | 17.2 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Yorke Stevenson, 1897 |
| Other Number | CG2015-4-1017 - Found in Collection Number | ADU II - Other Number | 4 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.