Statue Fragment
29-66-935
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-66-935 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | Tomb of Idu I |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Model of a standing male, probably part of a tomb model. The man wears a tightly-knit wig which covers his ears. His arms are missing. He wears a wide-front kilt, painted white, with a peg inserted near the belt to represent the knot. Feet have pegs. The body still retains traces of red paint. |
| Height | 12.1 cm |
| Width | 3.68 cm |
| Depth | 4.51 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | CG2015-4-1054 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.