| Object Number | 15776.20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Canton |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | 1800-1893 |
| Section | Asian |
| Materials | Paper |
| Description | Box for 19 money suited Chinese Playing cards (15776.1 - 15776.19). |
| Height | 11.3 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Gift of Henry H. Giglioli, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



