| Object Number | 29-65-10F |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Amazonite |
| Iconography | Sphinx |
| Description | female sphinx. |
| Height | 1.3 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D1707F - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
