Shoulder Basket
2003-31-282.1
From: Ilocos Sur | Luzon | Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Upit |
| Object Number | 2003-31-282.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ilocos Sur | Luzon | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Large personal shoulder basket, with deep cover fitting over the bottom compartment, which has a rectangular bottom. "Herringbone" weave. Small loops for carrying strap, which is missing. |
| Height | 13 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | CIVIC-2733-1 - Other Number | 13182 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




