Lid
2003-31-283.2
From: Philippine Islands | Luzon | Ilocos Sur | Santa Cruz (Philippines) | Sevilla
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Upit |
| Object Number | 2003-31-283.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | Ilocos Sur | Santa Cruz (Philippines) | Sevilla |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Nito | Leather |
| Description | Small personal shoulder basket with slip cover, leather carrying strap. |
| Height | 12 cm |
| Length | 18.4 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.149 - Other Number | 13773 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




