Shoulder Basket
2003-31-284.1
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-284.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Nito |
| Description | Small rectangular shoulder basket, with slip top, bamboo base. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 16.2 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.150 - Other Number | 309 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




