Graver
69-16-236
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-236 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Test pit - Gravel and sand soil immediately below sod |
| Locus | House 106 |
| Section | American |
| Materials | Chert (uncertain) |
| Description | Grey, fine grained rock (chert?). Triangular cross-section. No flaking on one surface; very steep flaking on other suffice, forming very high media on ridge. Broken, so that only tip remains. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.