| Object Number | 29-109-108A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment | Hair |
| Description | Fiddle (A) and Bow (B) Tubular Fidle. One horsehair string. Tuning peg missing. String attached to wooden peg in side of tube. |
| Length | 46 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | NA11897A - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

