| Object Number | E15709 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Balabish |
| Locus | B101 |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Alabaster |
| Iconography | Nude Woman | Girdle | Lute |
| Description | Small calcite vase in the form of a swaybacked woman with a protruding stomach. The figure is naked except for a girdle and she carries a lute. This is a rare form. |
| Height | 17 cm |
| Width | 8.1 cm |
| Depth | 7 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptan Exploration Fund; G. A. Wainwright, 1920 |
| Other Number | B 101 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




