Fiddle
AF147.1
From: Egypt
Curatorial Section: African
| Native Name | Kemangeh |
| Object Number | AF147.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Gourd | Iron |
| Description | Kemangeh-A'gous (.1) with bow (.2). |
| Height | 13 cm |
| Length | 92 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | C-297 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.