Fiddle
AF146.1
From: Egypt
Curatorial Section: African
| Native Name | Rebab |
| Object Number | AF146.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin | Fiber |
| Description | Rebab-Esh-Sha'er (.1) with bow (.2). |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 75 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.