Fiddle
AF145.1
From: Egypt
Curatorial Section: African
| Native Name | Kemangeh Roumy |
| Object Number | AF145.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Brass | Fiber |
| Description | Kemangeh Roumy. Fiddle (.1) and bow (.2). |
| Height | 6 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | C-303 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.