| Object Number | CBS15136 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Nanna C. (ETCSL 4.13.03, CDLI Composite: Q000672). (Obverse)10x(Rev)8 lines. Joins with N3080, N7322. |
| Height | 6.3 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269692 - CDLI Number | B15136 - Old Museum Number | CBS 15136 + N 3080 + N 7322 - Other Number | N3080, N7322 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
