Pot Hook
A432B
From: Japan | Hokkaido | Okotsunai
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Shiwat |
| Object Number | A432B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu |
| Provenience | Japan | Hokkaido | Okotsunai |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Suwat (スワッ). Pot hook. |
| Length | 42 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




