Sword
P1245A
From: Borneo | Sarawak | Baram District
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Parang |
| Object Number | P1245A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram District |
| Date Made | Before 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Iron | Wood | Hair | Bark | Peel |
| Description | Sword (parang). Slightly curving iron blade with decorative scroll designs along the bottom and upper edge. Upper handle with carved decoration, white and red hair attached, basketry grip around handle. |
| Length | 73 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




