| Object Number | CBS15115 |
| Current Location | Collections Storage |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Shulgi hymn; (Obverse)9x(Rev)6 lines; cf CBS 11317+. |
| Height | 4.1 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269671 - CDLI Number | B15115 - Old Museum Number | CBS 15115 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
