Tablet
CBS15039
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS15039 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Tablet with seal impressions all over the surfaces; (Obverse)7x(Rev)4 lines |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269617 - CDLI Number | B15039 - Old Museum Number | CBS 15039 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.