| Object Number | CBS15029 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Tablet with seal impressions all over the surfaes; (Obverse)8x(Rev)2 lines |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269607 - CDLI Number | B15029 - Old Museum Number | CBS 15029 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
