Megarian Bowl
57-1-75
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 57-1-75 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mediterranean |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Glazed |
| Description | Fully glazed on both surfaces. On exterior, below, in low relief are, at right a frontal, nude male figure preserved from the groin up, his head facing to the left, his arm out; at left evidently part of the head of a second figure. Above, guilloche pattern |
| Height | 3.9 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. H. Lamar Crosby, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



