Tablet
CBS15027
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS15027 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Tablet with seal impressions all over the surfaces; (Obverse)6x(Rev)0 lines |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269605 - CDLI Number | B15027 - Old Museum Number | CBS 15027 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.