Maskette
53-1-9
From: North America | United States of America | New York (uncertain) | Cattaraugus County | Allegheny Reservation (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-1-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seneca (uncertain) | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | New York (uncertain) | Cattaraugus County | Allegheny Reservation (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Fur |
| Iconography | Ritual Object |
| Description | "Wooden maskette with commerical fur mounted as hair (probably rabbit). Black stain on face. Believed to have been identified by Dr. Frank Speck as Seneca, from Allegany Reservation" (catalogue card); handwritten note on catalogue card - used in healing ceremony. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Samuel W. Fernberger, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




