Shawabti
E11098M
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E11098M |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An14 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty | Twentieth Dynasty |
| Date Made | 1292-1075BC |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | White faience. Details brown and red. Inscribed: of Nubemweskhet. |
| Height | 15.24 cm |
| Length | 5.71 cm |
| Width | 3.81 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




