| Object Number | CBS14039 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Šulgi A ('Decad no. 01'). (ETCSL 2.04.02.01, CDLI Composite: Q000395). Liturgy; (Obverse)10x(Reverse)4 lines. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269060 - CDLI Number | B14039 - Old Museum Number | CBS 14039 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
