| Object Number | CBS14033 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Early Dynastic IIIB |
| Date Made | 2500-2340 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Stone |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Legal text fragment. A deed of sale; cut and reused as a round lid; (i)4x(ii)4 lines. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269054 - CDLI Number | B14033 - Old Museum Number | CBS 14033 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

