| Object Number | CBS13509 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt en-Nil |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Šulgi B. (ETCSL 2.04.02.02, CDLI Composite: Q000396). 20 lines. |
| Height | 6.8 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 3.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P268548 - CDLI Number | B13509 - Old Museum Number | CBS 13509 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
