| Object Number | CBS13469 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt en-Nil |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 01. (ETCSL 6.01.01, CDLI Composite: Q000795). (Obverse)15x(Reverse)3 lines. |
| Height | 7.9 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 2.1 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P268510 - CDLI Number | B13469 - Old Museum Number | CBS 13469 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
