Kachina Doll
2021-4-34
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Native Name | Hakto |
| Object Number | 2021-4-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Leather | Animal Hair | Yarn |
| Description | Wooden figure identified as the Zuni wood carrier or hunter wearing a brown fur cloak, a leather skirt, turquoise moccasins, and painted accents in teal, black, pink, tan/yellow, red, blue, green, and adobe. The figure wears a leather concho belt with silver metal disk deocrations with turquoise centers, a black fur ruff collar, and a black and white beaded necklace. A horizontal dowel sits on the top of the head with twisted black and white yarn and strings with feathers on both ends hanging down. The figure holds a Y shaped branch in each hand. Leather and yarn adorn the arms, proper left shoulder, and legs. There is a string tied around the figure's neck for display purposes. |
| Height | 34.4 cm |
| Length | 16.2 cm |
| Width | 12.8 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



