Kachina Doll
2021-4-51
From: United States of America | New Mexico | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Sipikni |
| Object Number | 2021-4-51 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi (uncertain) | Zuni (uncertain) |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1920 - 1929 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | String |
| Description | The object is identified as a Hopi Sipikne or Zuni Warrior. The Kachina is carved painted wood and wears a pink helmet style mask with small eyes and an elongated protruding cylindrical mouth. The figure's body paint is predominantly yellow and black. The Kachina wears a white kilt with painted design along the lower edge, holds no objects, and has a string around the neck for hanging on the wall. Paint colors: white, black, red, pink, yellow. |
| Height | 17.78 cm |
| Length | 5.08 cm |
| Width | 8.26 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



