Kachina Doll
2021-4-32
From: United States of America | New Mexico | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Sipikne |
| Object Number | 2021-4-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi (uncertain) | Zuni (uncertain) |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1970 - 1979 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Yarn | Leather | Fabric |
| Description | Painted wooden Hopi guard figure Sipikne with a purple head and a tan, white, and purple body. The figure has a painted carved duck head with feathers sprouting from the back, sitting on the top of its head, a feather ruff collar, and black yarn and brown leather adornments on the arms and legs. The figure wears a felt and fabric kilt with felt and leather cross body bandolier straps addorned with shells and beads. The figure holds sticks in both hands. A white string around its neck hangs down the back of the figure. |
| Height | 39.5 cm |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




