Kachina Doll
2021-4-73
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Native Name | Shulawitzi |
| Object Number | 2021-4-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1960 - 1969 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Yarn | Stone | Fabric |
| Description | The Object is identified as Shulawitzi the Zuni Fire God. It is a painted wooden carved figure, black with colored spots all over, with no face, and red and turquoise beads adorning the neck and wrists. The proper right hand holds a tapered painted stick with green yarn tied around the wrist. The proper left hand holds a tapered painted stick, a fire stick bundle, two painted scapula bones, with a turquoise stone, metal and leather bracelet tied around the wrist. At the top of the head white yarn painted with a black stripe is glued and nailed to the figure. The figure wears a short full skirt of dark blue yarn with a belt of turquoise fabric. A black fabric breech cloth is worn under the skirt. The figure wears red/brown moccasins. |
| Height | 31.75 cm |
| Length | 20.32 cm |
| Width | 13.97 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




