Kachina Doll
2021-4-67
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Object Number | 2021-4-67 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 - 1959 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Fabric |
| Description | Painted wooden figure identified as Zuni Figure with yellow helmet mask and body paint, wears a large black ruff collar made of black fabric, a white fabric kilt with geometric painted decoration, a tan colored woven sash belt, and red/brown moccasins. The figure's arms, carved seperately, are attached with metal pins and have a range of motion. The proper right foot is partially missing. |
| Height | 22.4 cm |
| Length | 8.6 cm |
| Width | 8.3 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



