Kachina Doll
2021-4-50
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Object Number | 2021-4-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 - 1959 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Felt (uncertain) | Yarn | Fabric |
| Description | Wooden carving is a Zuni figure with arms attached and white body paint wears a helmet style mask painted with yellow eyes and orange, red and green and topped with wool. The figure wears a jacla style necklace of turquoise and red glass seed beads. Two corn stalks are painted on the back of the head. The figure wears a black fabric kilt, which is stapled down to his legs, with a belt made of red yarn. His wrists are decorated with red yarn. A string attached around the neck is used to hang the figure. |
| Height | 22.2 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



