Kachina Doll
2021-4-49
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Object Number | 2021-4-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 - 1969 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Human Hair (uncertain) | Animal Hair | Yarn |
| Description | The object is identified as a Zuni Figure. The Kachina is carved painted wood with a fur kilt, felt and yarn belt with metal embellishments as a concho belt. The figure has black hair and accessories on both wrists and ankles. The Kachina has a red, blue and green glass bead necklace and a hide fringed bib; at the shoulders are earrings made of metal wire covered with thin paper/fabric. Paint colors: white, black, red, orange and turquoise. |
| Height | 27.94 cm |
| Length | 13.97 cm |
| Width | 12.07 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



