Kachina Doll
2021-4-10
From: United States of America | New Mexico
Curatorial Section: American
| Object Number | 2021-4-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1960 - 1969 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Fabric |
| Description | The object is identified as a Zuni Figure. The Kachina is made of carved painted wood. The figure has feathers on the top and back of the head and wears a metal (silver color) headband, brown yarn wrist ties, and carries two feathers in each hand. The proper right (PR) hand also holds two bells. The figure wears a black manta dress which is belted with a white rain sash and topped with a white embroidered dance kilt. Paint colors: white, black, orange, turquoise, green, blue, brown, yellow, light pink/purple, pink/purple |
| Height | 35.56 cm |
| Length | 21.59 cm |
| Width | 17.78 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



