Kachina Doll
2021-4-82
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 2021-4-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 20th century CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather |
| Description | Painted wooden figure with open eyes and black hair holds two feathers in each hand. Two red lines are painted across his face. A feather with a string of cotton is attached to the top of his head. The figure wears a black loin cloth and a painted stripped neck decoration and black and white earrings made from adhesive and felted and partially painted wool. |
| Height | 20.6 cm |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




