Kachina Doll
2021-4-80
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Komanchi |
| Object Number | 2021-4-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Eloy Wytewa |
| Date Made | 20th century CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | The Object is identified as a Hopi Comanche dancer. The object is a painted wooden carved figure with carved feather head ornaments, and holding a bow and two arrows. Painted colors are red, blue, yellow, turquoise, black, white, green, red/brown. Both feet are attached to the round wooden base. The underside of the base reads: Eloy Wytewa Bacavi, Arizona and in pencil: Comanche |
| Height | 32.38 cm |
| Length | 18.41 cm |
| Width | 18.41 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




