Kachina Doll
2021-4-74
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Koshare |
| Object Number | 2021-4-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | E. Adams |
| Date Made | 1980 - 1989 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Human Hair (uncertain) | Plant Fiber | Fabric |
| Description | The object is identified as a Hopi Koshare or Koyaala or Clown. The object is carved painted wood with a smiling face and raised and waving proper right (PR) hand. The figure has black hair of fur and a black and white striped horned hat with corn husk accents attached. Accessories include a shell and bead necklace, wrist ties , leather pouch around neck, black belt, and ankle ties. The Proper left hand holds a slice of watermelon. The base is signed "E. Adams." Paint colors: white, black, red, turquoise, blue and green. |
| Height | 31.75 cm |
| Length | 20.32 cm |
| Width | 14.61 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




