Kachina Doll
2021-4-72
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Tatangaya |
| Object Number | 2021-4-72 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1990 - 1999 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Animal Hair | Yarn | Leather |
| Description | Painted wooden insect hornet figure with a multicolored helmet mask, long pointed stinger or stylet, and sharply pointed horns/ears. The dancing figure wears a ruff collar of grey fur and the top of the head is adorned with 2-3 tiny feathers. The figure wears white body paint, a breech cloth of painted leather with a flower motif, blue and green yarn tassels at PR wrist and PL knee, and a brown leather cuff on PL wrist and ankles. The figure holds a bow in its proper left (PL) hand, likely a gourd rattle now missing was once held in proper right (PR) hand. The figure stands on a wooden base on one leg. |
| Height | 35.2 cm |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




