Kachina Doll
2021-4-64
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Talavai |
| Object Number | 2021-4-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 - 1959 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Animal Hair | Yarn | Felt |
| Description | The Object is identified as a Hopi Morning Singer in the catalogue. The Kachina is carved painted wood. The figure wears a blue mask with a black top, red ears, cylindrical mouth, multi-colored cloud symbols at cheeks, and feathers attached at top and back of head. The figure wears a painted white dance kilt, necklace, moccasins, and ankle garters, and a white cotton cloth mainden style shawl with red and blue boarders around the shoulders. The figure holds a red stick in the proper left (PL) hand, and a blue bell hangs from the proper right (PR) wrist . |
| Height | 33.02 cm |
| Length | 20.32 cm |
| Width | 13.34 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




