Kachina Doll
2021-4-59
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Mong' Wuhti |
| Object Number | 2021-4-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 - 1959 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Animal Hair |
| Description | The Kachina of carved painted wood represents a hunter, the Great Horned Owl Woman, a mottled owl with yellow eyes, long yellow beak, and dark brown fur collar ruff. The figure holds no objects. Her wing like “ears” are elongated and flat. The figure wears a woman's black manta dress, white, red, and blue maiden style shawl, a white belt, ties at wrists, and white moccasin boots. Paint colors: white, black, red, brown, green, blue, gray, yellow, orange. |
| Height | 20.32 cm |
| Length | 8.89 cm |
| Width | 8.26 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




