Kachina Doll
2021-4-57
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Wakas |
| Object Number | 2021-4-57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1970 - 1979 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Leather | Yarn |
| Description | The object is identified as a Hopi Cow. The object wears a helmet style mask with bulging eyes, red ears, horns, and mouth, red hair, and a green ruff made of yarn around the neck as well as a hide kilt, concho belt, small black loin cloth apron, and embraoidered sash down the left side, and fringed moccasins. The figure holds a single dance/leg stick to lean on when imitating the animal in motion. Paint colors: yellow, ochre, white, black, red, brown, green, blue and turquoise. |
| Height | 27.94 cm |
| Length | 8.89 cm |
| Width | 16.51 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




