Kachina Doll
2021-4-56
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Sikya Heheya |
| Object Number | 2021-4-56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | c. 1965 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Human Hair (uncertain) | Wool |
| Description | Painted wooden ogre figure with yellow helmet style mask wears a belted fleecy sheep skin garment and moccasin boots. His medium-short black hair stands on top of his head. The figure holds a rope lasso with the proper right hand holding the loop and the proper left hand holding the tail. He wears a black and white striped collar and has ties around his legs below the knee on top of his boots. |
| Height | 28.8 cm |
| Length | 16.8 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



