Kachina Doll
2021-4-55
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Kachin' Mana |
| Object Number | 2021-4-55 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 20th century CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Fabric | Feather |
| Description | The object is identified as a Hopi Mana or Maiden. The Kachina of carved painted wood wears a helmet style mask with hair worls, beard, and a white feather tied at forehead. She wears a black manta style dress, white woven sash belt, a white fabric shoulder blanket with black and red fabric borders. The figure has pink string tied around both wrists and white moccasin boots. Paint colors: white, black, red, yellow, green, turquoise, brown. |
| Height | 24.76 cm |
| Length | 15.88 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




